top
logo

Počítadlo

TOPlist

Knihy z naší nabídky


Úvodní Technika Označování munice
Označování munice Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 8
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Jan Komenda   
Sobota, 31 Leden 2009 16:32

Mám konkrétní dotaz z oblasti označování tankové muinice ráže 100 mm.

V tancích T 55 byly montovány 100 mm kanóny D10T, do kterých se používaly trhavo-tříštivé 100 mm náboje JOF označené na nábojnici písmeny Nk pod nimiž bylo uvedeno: 100 ShK 44 100 K 53 100 TK. O něco níže ještě: Dgtp 5,6x1,85/260.8,15 nma 9/79 T1-2 nma 3/79 FL+SnPb. Prošel jsem spoustu internetových stránek a není problém najít přesná takticko-technická data o tancích, ale o používané munici jsem téměř nic nenašel. Snad jen přehled anglických zkratek používaných při označování dělostřelecké protitankové munice. Vím, že toto značení bylo převzato dle sovětského vzoru. Mohl by jste mi, prosím, pomoci s rozkódováním uvedeného označení?  

Odpověděl Otesánek: Popisům na střele/nábojnici se říká šablonování a jeho účelem je stanovit rychle a přesně charakteristiku střely (náboje). Z šablonování se dají vyčíst např. laborační údaje, druh střely a druh použité trhaviny, ráže, výrobce, série a rok výroby, hmotnostní znaky (odchylky v hmotnosti) a další. Šablonování které se nachází na střele se vztahuje ke střele, to co je na nábojce (nábojnici) má vztah k ní, stejně tak je tomu u zápalkového šroubu a zapalovače. Kromě toho je na jednotlivých částech náboje tzv. značkování, které je provedeno vyražením, značky se pro běžnou potřebu nepoužívají. Značkování uvádí údaje o výrobě mechanických částí, např. číslo tavby, výrobce, sérii a rok výroby, zkoušku tvrdosti, značku kontrolního orgánu atd. Další význam má barevné značení na střelách, které kromě toho, že chrání proti korozi, umožňuje na první pohled rozlišit druh střely. JOF značí náboj jednotný tříštivo-trhavý (z ruského oskoločno-fugasnyj), střela může fungovat buď s účinkem tříštivým - vybuchuje ihned po nárazu, nebo trhavým - vybuchuje s drobným zpožděním (řádově se jedná o tisíciny vteřiny). Funkce se nastavuje přeřazením polohy časovače na hlavovém zapalovači, v případě tříštivého účinku se snímá balistická kukla zapalovače. Náboje 100-JOF-K53 se u nás vyráběly ve dvou provedeních, lišily se hmotností prachové náplně, jedna byla plná a druhá „malá“, snížená zhruba na polovinu plné náplně. Skupina děl 100 ShK 44, 100 K 53 a 100 TK, pro kterou je náboj určen, tj. 100 mm samohybný kanón vz. 44, 100 mm kanón vz. 53 (kolový) a 100 mm tankový kanón (D10-TG u T-54A a D10-T2S u T-55). Základ tvoří jeden a ten stejný kanón, pouze v různých provedeních (což není nic neobvyklého). Dgtp udává druh prachové náplně - diglikolový trubičkový prach, 5,6x1,85/260.8,15 jsou jeho rozměry (průměr, šířka stěny, délka trubičky) nma je krycí kód výrobce (podniku), 9/79 série a rok výroby prachu. Význam T1-2 z hlavy nevím, každopádně nma 3/79 je opět krycí kód výrobce, série a rok výroby. FL+SnPb bude možná materiálový znak. 

Doplnil Jan Komenda: Máte pravdu, o munici ve výzbroji naší armády toho mnoho pro civil napsáno nebylo. Z vojenských publikací o střelivu pro tankové kanóny ráže 100 mm stojí za zmínku dnes již zrušené vojenské předpisy Tank-4-2 (Tabulky střelby pro 100 mm tankový kanón) a Děl-51-10 (Přehled dělostřeleckého, minometného a speciálního střeliva) a dále starší skripta z Vojenské akademie. Na Vaše konkrétní dotazy odpověděl již docela vyčerpávajícím způsobem Otesánek (děkuji), jen bych doplnil, resp. upřesnil (shrnul):

·        Vámi uváděné údaje nanesené barvou na vnějším povrchu střely a nábojnice se nazývají šablonování, to je pro identifikaci náboje rozhodující. Vedle šablonování se střelivo označuje dále plošnými nátěry (také důležité) a raženými znaky, vytvořenými raznicí přímo do materiálu - kovu, plastu (méně důležité).

·        Náboj označený 100 mm JOF se jmenuje 100 mm jednotný náboj (J) s tříštivo (O)-trhavou (F) střelou. Byl vyráběn ve dvou modifikacích / s náplní plnou (počáteční rychlost střely 900 m/s) a náplní zmenšenou (600 m/s).

·        Šablonování na střele (je na předním ogiválu i válcové části střely na dvou stranách vzájemně pootočených o 180 st.): gts je značka (třímístný krycí kód) laboračního závodu (laborace střely trhavinou a našroubování zapalovače) 1-78 je série a rok výroby (laborace) střely 100 je ráže střely v mm N je hmotnostní (váhový) znak (normální, tabulková hmotnost střely), může být i jeden nebo více znaků + (těžší střela), nebo - (lehčí střela) pootočeno o 180 stupňů: T je druh trhaviny (tritol) OF je označení druhu střely (tříštivotrhavá)

·        Šablonování na nábojce (je na plášti nábojnice jen na jedné straně): Nk je označení nábojky s plnou náplní (také Nk-vn); u náboje se zmenšenou náplní je uvedeno Nk-mn a nad tímto textem je na plášti nábojnice černý pruh-prstenec (nebo Nkm bez pruhu), 100 ShK 44, 100 K 53, 100 TK je ráže a zkrácené označení děl, pro které je náboj určen Dgtp 5,6x1,85/260-8,15 nma 9/79 je druh střeliviny - bezdýmný diglykolový trubičkový prach s rozměry zrn (vnější průměr x tl. stěny/délka trubičky - kalorická hodnota prachu, tj. výbuchové teplo ve stovkách kcal/kg); Dg prach byl použit jen u zmenšené náplně, u plné náplně byl použit Ng prach (nitroglycerinový) nma je značka výrobce prachu, 9/79 série a rok výroby prachu T1-2 je označení zažehovače, nma 3/79 značka výrobce, série a rok výroby černého prachu zažehovače FL+SnPb je flegmatizátor + odměďovač (vysoce ekologická slitina cínu a olova) 2-69 gts je značka laboračního závodu (laborace nábojky a konečné sestavení náboje)

 

Aktualizováno Neděle, 01 Únor 2009 17:34
 

bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla Template, tuvalu domain transfer. Valid XHTML and CSS.